HOW IT WORKS

ORDERING:

Orders must be placed by midnight each Thursday night for meals that will be delivered the following Tuesday (i.e. order meals about one week out/ahead).

You can order 2 or 3 meals for the week, and order for as few as two people or as many as you need in increments of up to six.

You can order up to two weeks out, but don't worry, we will only deliver one week of meals in any Tuesday drop.

And now we offer subscriptions that will auto fill based on previous choices as indicators of preference, and/or you can manually alter your choices each week as desired.

 -----

DELIVERY:

Schedule:

We deliver the meals for each week by 4pm every Tuesday, so you can cook your first meal that night.

Should you not have the opportunity to cook any one of your meals during the week, they can be prepared as late in the week as Saturday night.

Packaging:

We deliver in a reusable tote made from recycled bottles, and ask that you please place the tote outside your front door on Monday night or Tuesday morning, so we can collect it (and get it out of your house! as well as reuse it) when we drop your next meal.

We encourage you to return your ice packs in the totes so we can reuse them too! This system is designed to reduce waste and packaging, and the tote folds down flat so it won't take up much space in your home. We will also take back any of the recyclables from your packaging and reuse or recycle as is appropriate.

-----

PRICE & COST:

Meals cost between $11.49 and $12.99 per person. Prices per meal/person are lowest when opting into subscriptions, and when ordering for 3 or more. Prices are highest when ordering for only 2 à la carte / as a one-off (not subscription). All prices are before tax:

Price per meal scenarios:

$11.49 for 3 or more people with subscription opt-in

$11.99 for 3 or more people à la carte / one-off

$12.49 for 2 people with subscription opt-in

$12.99 for 2 people à la carte / one-off

There is a weekly minimum order of two meals for two people, so minimum weekly order for subscription opt-in is $49.96, or $51.96 without subscription.

The price is the same for all meals based on the number of people, but we modify orders and add (never subtract!) certain ingredients based on the number of young kids (kids 10 and under) being fed in an a meal order.

You will always get the full amount of all ingredients for all meals ordered (as if the meals were all for adults), but knowing the number of kids allows us to ensure you receive the necessary items to execute the 'Kids Option' if desired, as well as how many 'Kid Kits' to include.

-----

Contact us via text, phone, or email (link below) with any questions - and thank you for your support!